Svet-Stranek.cz
studio Ivany Knězáčkové - SIDONIE
Studio pohybových aktivit TWIST-R

Nabídka aktivit:studio Ivany Knězáčkové - SIDONIE

Nabídka aktivit

Co vše lze ve studiu dělat!

ORIENTÁLNÍ BŘIŠNÍ TANEC


Tento úchvatný druh tance, vonícího tajemnými dálkami, u nás už pomalu domácní. Jeho kolébkou je starověký Egypt. Udává se, že je až 2 tisíce let starý. Někde se mu říká ,,tanec rodiček,, a je to opravdu pro ženy velmi zdravý druh pohybu. Je to tanec svalový a zapojí se při něm téměř veškeré svaly těla. Pomůže získat pružnou postavu; dodá tělu ladnost, ženskost, eleganci; uvolní svalová napětí, podstatně zmírní bolesti zad (velmi vhodné při skoliose páteře); zmírní menstruační potíže, uvolněním ženských orgánů pomáhá k otěhotnění; pomáhá při potížích trávících a vylučovacích; obnoví Vaši psychickou pohodu a zvýší sebedůvěru.

Břišnímu tanci se věnují jak malé holčičky, tak dospělé ženy, ale i zralé dámy. V našich kurzech je nejmladší tanečničce 1 rok a nejstarší 76 let . Běžně tančí i těhotné až do pokročilého stádia těhotenství, ale jen po poradě s lékařem a následně s lektorkou. Kurzové hodiny jsou různě zaměřeny právě podle věku, tempa tance a pokročilosti. Máme tanec pro mladší dívky, tanec v pomalém tempu, přibude i tanec maminek s malými dětmi. Orientálnímu tanci je možné se věnovat i profesionálně. Na to Vás připraví kurzy pro pokročilé a lektorské kurzy. Pro nejšikovnější je zde taneční skupina SIDONIE, která má za sebou již četná vystoupení. V našem studiu vyučujeme i tanec s rekvizitami jako například tanec se závojem, svíčkami, hůlkou, činelkami a další.




ORIENT-TRIBAL STYL


Tribal je označení jakéhokoli kmenového tance, tančí se ve skupině. Kostým je většinou složen z kalhot, sukně, čoli (druh trička), turbanu a pás je většinou pošit textilními bambulemi.

Tribal Fussion, který se vyučuje naše lektorka Yashila, je americký styl tance, který může tančit jak jednotlivec tak i skupina a lze ho tančit na jakoukoli hudbu. Kostým je výplod fantazie, možné je použít cokoli co uznáte za vhodné. Většinou se skládá ze sukně či z kalhot a podprsenky. Kolem pasu se nosí pás bohatě zdobený střapci i dlouhými třásněmi. Účes je složen ze spousty copánků, různých šňůr se střapci a umělých květin. Vše dotváří nespočetné množství kovových ozdob, korálků, mušliček, penízků... Do choreografie lze vložit prvky z jakéhokoli tance (indický, španělský, hip hop atd.). Celý tribal fussion je obrazem osobitého pojetí tanečnice. V Čechách není tento typ tance moc prosazen, ale několik lektorek jej již vyučuje. V našem kurzu se naučíte včetně základních prvků bellydance, také i prvky z tribalu. Společně sestavíme choreografii a vyrobíme si krásné kostýmy




AFRICKÝ TANEC


Africké tance mají svůj prapůvod v dávné minulosti. Lidé tancem a zpěvem od nepaměti komunikují - sdělují si skrze pohyb své emoce, nálady a přání. Vyjadřují tím svůj postoj k životu i přírodě. Inspiraci tanečník hledal ve svém okolí - v projevech přírody, u zvířat, při každodenní práci. Postupně tanci lidé dávali pravidla a příslušnost k určitému rituálu (oslava života, léčení či přání úspěšného lovu).

Tanec je spjatý se zemí. Prostřednictvím zpěvu a rytmu bubnů dochází při tanci k duševnímu spojení mezi jeho účastníky. Jednoduché a energické pohyby mohou přivést i trans. V přirozených pohybech zažijete radost. V tanci je hodně energie a zároveň uvolnění.

V dnešním světě moderní společnosti se africké tance netančí pro vykonávání rituálu, ale hlavně pro jeho ozdravující účinky, které působí na tělo i duši. Dá se říct, že je to terapie pro současného člověka. Tančit může každý nezávisle na věku, váze a tanečních schopnostech. Vyjadřujete zde svou individualitu, sebe sama. Můžete zažít silné prožitky při improvizaci ve skupině tanečníků.




BOLLYWOOD


Indický tanec je velmi specifický a odlišný od všech ostatních, a dělí se dále na mnoho druhů a způsobů tance, stejně jako se sama Indie dělí na mnoho území s často velmi rozdílnými kulturami. Všeobecně se ale dá říct, že tanec je v Indii odjakživa prostředek k vyprávění příběhů a není přímo tancem "břicha" jako tradiční orientální tance blízkovýchodní, spíše celého těla, zejména rukou (mudry - prstová jóga), nohou a obličeje (hra očí). Typický je velmi výrazný kontrast mezi prudkým, ale ladným pohybem a izolací (nepohybem)...

Indie má dnes velmi vyvinutý filmový průmysl. Bollywood je něco jako Hollywood, ale je v Indii v oblasti zvané Maharáštra, v jejím hlavním městě Bombaji (Mumbai). Produkuje ročně přes 1000 filmů - což je víc než americký Hollywood. Pokud vás zajímá indická kultura, z bollywoodských filmů se dá vyčíst hodně - hlavně to, co mají Indové rádi, o jejich snech, ale i mentalitě a tradicích. Pokud jde o způsob života a příběhy jako takové, realita bývá poněkud jinde, ale občas se dá natrefit na příběh ze skutečného života (v Indii ale nemívají velký úspěch - Indové se zkrátka raději nechají vytrhnout z reality všedního dne). Indové milují hudbu a tanec, takže téměř ve všech filmech tančí a zpívají. Film obvykle trvá minimálně tři hodiny a celé kino si ho užívá společně. Jít do kina na indický film je pro ně celodenní společenskou událostí. Během písní vyskakují na pódium, lezou před plátno a tančí a zpívají také, během děje pokřikují a oslovují hrdiny - zkrátka se chovají jako děti, co "pomáhají kašpárkovi". Dá se říct, že bollywoodský tanec vznikl hlavně kombinací klasického indického tance, a pandžábské bhangry (Pandžáb je oblast na severu Indie; bhangra = tanec). Dnes však již nelze Bollywood čistě stylově nikam zařadit, protože je to směs všech tanců na světě. Typická pro tanec je "filmová hudba", která vždy něco znázorňuje a souvisí s příběhem - tradičně o velké lásce, častý je milostný trojúhelník, kdy se jeden obětuje pro štěstí druhých dvou a také scény, kdy ani mužské oko nezůstane suché. Bollywood je v Indii jako druhé náboženství - fotografie hereček a herců najdete i na těch nejnemožnějších místech...

BHANGRA

Bhangra = "tanec" = folklorní tanec z oblasti Indie zvané "Pandžáb" V Pandžábu je asi největší koncentrace sikhismu. Kombinací klasického indického tance, a pandžábské Bhangry vznikal bollywoodský tanec. Bhangra je velmi odlišná od klasických tanců, je veselá, rytmická, nespoutaná a vždy zpívaná. Vypráví příběhy o všem možném ze života, většinou o lásce nebo náboženství, ale hlavním specifikem je radost a humor. Sikhové se rádi smějí a rádi si dělají legraci ze všeho kolem i ze sebe samých, proto v písních či klipech hrají všelijaké taškařice. Tanec sám snad ani nemá žádná přísná pravidla, je rytmický, skákavý, radostný a srozumitelný i laikům, protože gestikulace není samostatným zvláštním jazykem, je přirozená a podobná gestům všeobecně používaným (např. když na někoho děláte ukazováčkem "ty ty ty!", mračíte se nebo se smějete, laškujete a podobně). Moderní Bhangra je trochu podobná Hip hopu, mladí Indové se tak i oblékají, i když ve skutečnosti neposlouchají Hip hop ale Bhangru.




HAWAISKÝ TANEC


Exotický hawaiský tanec Hula opěvuje nejrůznější oslavy, vypráví mýty, zobrazuje běžný život. Tanec vyjadřuje mír, lásku a soucit s bližními. Je doprovázen hudbou a zpěvem, doprovodným nástrojem je často například ukulele. Hawaiský kostým se skládá z květovaných šatů nebo bohaté "rákosové" sukénky, květů ve vlasech, květinového věnce okolo krku. Paže, kotníky i krk jsou ozdobeny náramky například z drobných skořápek či květů.




POI


- je velmi zábavná forma žonglování, při které se točením míčů připevněných na provázcích vytváří kruhy různých tvarů a rozměrů. Poprvé tuto aktivitu předváděli Maoři, obyvatelé Nového Zelandu. V překladu Poi znamená míč. Tuto techniku používaly ženy na zvětšení ohebnosti zápěstí a rukou a muži na zpevnění ramen a zlepšení koordinace pohybů. Poi je populární i v dnešní době v různých formách - ponožkové poi, ohňové poi... V Evropě i ve světě se tomuto umění věnuje mnoho mladých lidí ve volném čase, ale i profesionálně.




HRA NA DARBUKU


Darbuka patří mezi perkusní hudební nástroje. Je to buben pohárovitého tvaru, horní část jeho korpusu má miskovitý tvar, spodní část je kuželovitá nebo válcovitá. Tělo bubnu se obvykle vyrábí ze dřeva, keramiky nebo kovu, pro potah se většinou používá kozí kůže. V oblastech s vysokou vlhkostí se používá též rybí kůže, která je méně náchylná na změny vlhkosti. Moderní egyptská darbuka má hliníkový korpus a plastovou blánu, která jí dodává velice jasný a ostrý tón.

Pohárovité bubny se používají v mnoha oblastech světa. Lze je najít např. pod názvy darabuka, darebuka, trambuka, derbaki, drbaka, derboka, dombak, dumbek, dombalak, toubeleki, apod. K bubnům tohoto typu patří také afghánský zirbakhali, indické tumbaknari, ghumat a jamuku, japonský shuhai-gata-katamen-daiko nebo thaiský thon.

Citováno z „http://cs.wikipedia.org/wiki/Darbuka“

Hrát na darbuku se u nás můžete naučit u českobudějovického mistra Míry Čipery, který zde pravidelně učí i vystupuje se skupinou našich bubeníků. Rytmy darbuky můžete slyšet i na hodinách Sidonie, kde si můžete vyzkoušet tančit za doprovodu bubeníka.



KURZ PRO TĚHULKY


Sport v těhotenství je velmi specifický a každá žena k němu musí přistupovat zodpovědně a přizpůsobit ho svému zdravotnímu stavu a tomu, jak se momentálně cítí. V mých kurzech se snažím přistupovat individuálně ke každé nastávající mamince. Také pokaždé vyžaduji podepsané prohlášení, že maminka nemá cvičení zakázané svým ošetřujícím lékařem nebo gynekologem.

Nejčastěji v kurzu používám velké gymnastické míče a malé míčky - OverBally. Cílem cvičení v těhotenství není zvyšování výkonnosti, ale zlepšení kondice zatíženého organizmu maminek. Speciálními cviky se maminky snažím připravit na porod tak, aby jeho průběh byl co nejlehčí a nejméně vyčerpávající pro maminku i miminko. Chtěla bych všem nastávajícím maminkám připomenout, že těhotenství není vhodnou dobou začít se s novým sportem, vyjma speciálních kurzů cvičení a plavání pro těhotné.


KURZ PRO LIDI S NADVÁHOU


Nejpodstatnějším a nejdůležitějším faktorem pro jakoukoliv realizaci
metabolických změn při redukci hmotnosti, je pohybový režim. U nemocných s nadváhou je zásadní chybou doporučovat zvýšení energetického výdeje pomocí běhání, skákání, zvedání těžkých břemen. Vhodnými cviky jsou plavání, jízda na kole či rotopedu (ne spining), cviky s postupným zvyšováním intenzity a postupné prodlužování doby věnované cvičení.

Vhodné je cvičit v tempu do 80% maximální tepové frekvence - a to je také během cvičení průběžně kontrolováno. Pokud člověk nestačí s dechem, může cvičit i s menší intenzitou tepové frekvence a maxima může dosáhnout vícekrát během cvičení po několikaminutových intervalech. Preferuji cviky dynamického charakteru. Zaměřuji se na posílení svalstva břicha, páteře a končetin s pomocí různých cvičebních pomůcek - GymBallů, OverBallů, široké gumy apod.




POWERYOGA


POWER JÓGA, postavená na tradiční gymnastice aštanga jógy, je cvičením překvapivě současným - je silová, svým způsobem dynamická, má choreografii, která z ní ve finální podobě vytváří plynulý sled pozic. Úkolem kondičního cvičení je zejména:

- zlepšit fyzickou kondici
- protáhnout zkrácené a posílit ochablé svaly
- zlepšit a zpevnit držení těla a působit tak preventivně proti bolestem zad
- učit správně a účinně dýchat

Pro koho je POWER JÓGA?

Úvodní série určená začátečníkům je zaměřena na zpevnění zejména horní části zad, hýždí, břicha a paží včetně zápěstí a dále na protažení hlavně zadní a
vnitřní strany stehen a svalů podél páteře. Cvičení má pevně danou choreografii, každá lekce je tak zdánlivě stejná - smyslem však je dokonale se naučit jednotlivé pozice, neboť teprve jejich precizní zvládnutí přináší ty nejlepší výsledky - rozdíl ve vnímání lekcí je tedy individuální a tkví v tom, že každý má možnost porovnat a vnímat svůj vlastní rozvoj, nárůst síly, protažení.

Samotná lekce je zahájena "pozdravem slunci" - krátkou sestavou cvičenou v rytmu dechu, jejímž cílem je prohřát a připravit svaly k vlastní "práci". Poté následuje sestava vybraných ásan (jógová pozice, jednoduše ji lze charakterizovat jako koncentraci, zpevnění, uvolnění a protažení - to vše provedené současně a udržované po dobu několika dechů); pozice jsou plynule propojeny dynamickým a silovým prvkem, který zajišťuje neustálé vysoké prohřátí těla. Správné provedení pozic je vždy vysvětleno instruktorem. Ač celé cvičení plyne v poklidném rytmu, závěrečná relaxace je pak stav, který si skutečně vychutnáte.

Pokud budete při cvičení k sobě poctiví, tak se v jeho průběhu nečekaně zapotíte a to aniž byste se zadýchali a vyskočila Vám tepová frekvence. Druhý den se pak možná budete divit, kolik vaše tělo čítá svalů, o kterých jste doposud nevěděli - je to hlavně důsledek izometrického posilování, námahy, na kterou nejsme většinou zvyklí.